AT A GLANCE

Fri 3rd March 2017

Tuesdays with Morrie by Mitch Albom

Performed by Backburners Drama Group (Confined)

Sat 4th March 2017

Shadow of a Gunman by Sean O'Casey

Performed by Kilmuckridge Drama Group (Open)

Sun 5th March 2017

Eclipsed by Patricia Burke-Brogan

Performed by Pomeroy Players (Confined)

Wed 8th March 2017

Long Day's Journey Into Night by Eugene O'Neill

Performed by Letterkenny Music and Drama Group (Open)

Thurs 9th March 2017

Heroes by Gerald Sibleyras (Translated by Tom Stoppard)

Performed by Theatre 3 Newtownabbey (Open)

Fri 10th March 2017

Dancing at Lughnasa by Brian Friel

Performed by Butt Drama Circle (Open)

Sat 11th March 2017

The Loves of Cass McGuire by Brian Friel

Presented by Coolgreany Drama Group (Confined)

ARCHIVE

Overall Winners - James Doherty Meats Trophy

1981    Slemish Players – The Playboy of The Western World

1982    Cloonclare Players – The Loves of Cass Maguire

1983    Slemish Players – The Last Burning

1984    Aisterori Chois Chuan – The Sorcerer’s Tale

1985    Osborne Players – Macbeth

1986    Butt Drama Circle – Translations

1987    Bangor Drama Club – Philadelphia, Here I Come

1988    Theatre 3 – Ghosts

1989    Strand Players – Separate Tables

1990    Newpoint Players – John, Paul, George, Ringo and Bert

1991    Theatre 3 – In Camera

1992    Bangor Drama Club – The Gentle Island

1993    Bardic Theatre Group – The Miser

1994    Donegal Drama Circle – Carthaginians

1995    Bangor Drama Club – Betrayal

1996    Puddle Alley Theatre Group – The Last Apache Reunion

1997    Bangor Drama Club – A Doll’s House

1998    Lifford Players – The Barracks

1999    Slemish Players – The Rose Tattoo

2000    Bangor Drama Club – Present Laughter

2001    Ballymoney L. & D. Soc. – Last of the Red Hot Lovers

2002    Ballymoney L. & D. Soc. – The Odd Couple

2003    Bangor Drama Club – Can’t Pay Won’t Pay

2004    Lurig Drama Group – The Poker session

2005    Lifford Players – Waiting for Godot

2006    Lifford Players – Twelve Angry Men

2007    Backburners Drama Circle - Beauty Queen of Leenane

2008    Knocknacarra Amateur Theatre Society (KATS) -The Glass Menagerie

2009    Theatre 3 Newtownabbey – Plaza Suite

2010    Lifford Players – Philadelphia Here I Come

2011    Bangor Drama Club - A View From The Bridge

2012    Letterkenny Musical & Drama Group - The 39 Steps 

 

Open Section  Winners  - Austin & Co. Trophy

1981    St. Michael’s Enniskillen – Killing of Sister George 

1982    Omagh Players – The Field

1983    Slemish Players – The Last Burning

1984    Osborne Players – The Poker Session

1985    Osborne Players – Macbeth

Trophy awarded to runner-up in Festival 1986-1995

1986    Lifford Players – The Playboy of The Western World

1987    Ballymoney L. & D. Soc. – Habeas Corpus

1988    Ballymoney L. & D. Soc. – Present Laughter

1989    Omagh Players – Happy as Larry

1990    Bangor Drama Club – The Crucible

1991    Bart Players - Cavell

1992    Bardic Theatre Group – Wait Until Dark

1993    Lifford Players – The Passing Day

1994    Bangor Drama Club – Shadowlands

1995    Ballymoney L. & D. Soc. – Steel Magnolias

1996    Lifford Players – Remembrance

1997    Bangor Drama Group – A Doll’s House

1998    Lifford Players – The Barracks

1999    Slemish Players – The Rose Tattoo

2000    Bangor Drama Club – Present Laughter

2001    Ballymoney L. & D. Soc. – The Last of the Red Hot Lovers

2002    Ballymoney L. & D. Soc. – The Odd Couple

2003    Bangor Drama Club – Can’t Pay Won’t Pay

2004    Lurig Drama Group – The Poker Session

2005    Lifford Players – Waiting for Godot

2006    Lifford Players – Twelve Angry Men

2007    Bangor Drama Club – The Patrick Pearse Motel

2008    Knocknacarra Amateur Theatre Society (KATS) - The Glass Menagerie

2009    Theatre 3 Newtownabbey – Plaza Suite

2010    Lifford Players – Philadelphia Here I Come

2011    Bangor Drama Club - A View From A Bridge

2012   Prosperous Dramatic Society - Deadline

 

Confined Section Winners -  Bobby Bell Trophy

1981    Butt Drama Circle – The Days of Wine and Roses

1982    Cloonclare Players – The Loves of Cass Maguire

1983    Butt Drama Circle – Sharon’s Grave

1984    Aisteori Chois Circle – The Sorcerer’s Tale

1985    Western Arts Group – The Country Boy No Confined Competition 1986 – 1995 – trophy awarded to 3rd place group

1986    Aisteori Chois Chuan – Mungo’s Mansion

1987    Theatre 3 – Barefoot in The Park

1988    Bangor Drama Club – Observe the Sons of Ulster Marching Towards the Somme

1989    Trident Players – The Risen People

1990    Ballymoney L. & D. Soc. – Women in Mind

1991    Temple Players – Henry IV

1992    Theatre 3 – Agnes of God

1993    Clarence Players – The Odd Couple

1994    A.I.B. Drama Group – Absurd Person Singular

1995    Theatre 3 – Keeping Tom Nice

1996    Puddle Alley Theatre Group – The Last Apache Reunion

1997    Puddle Alley Theatre Group – Run for Your Wife

1998    Backburners Drama Circle – Sive

1999    No Competition –Hosting All-Ireland

2000    Backburners Drama Circle – The Loves of Cass Maguire

2001    Silken Thomas Players – Borstal Boy

2002    Puddle Alley Theatre Group – Wife Begins at 40

2003    The Wayside Players – The Highest House on The Mountain

2004    Backburners Drama Circle – Thy Will Be Done

2005     Wayside Players - Cavalcaders

2006    Backburners Drama Circle – Craddock’s Well

2007    Backburners Drama Circle  - Beauty Queen of Leenane

2008    Backburners Drama Circle  - Shoot The Crow

2009    Droichead Nuá Players – The Lonesome West

2010    Crokey Hill Club – Banshee of Crokey Hill

2011    Droichead Nuá Players - Kings of Kilburn High Road

2012    Letterkenny Musical & Drama Group - The 39 Steps


Best Play by an Irish Author in an Irish Setting – Kevin & Anna McLaughlin Memorial Trophy

1981    Slemish Players – The Playboy of The Western World

1982    Clooneclare Players – The Loves of Cass Maguire

1983    Ballymoney L. & D. Soc. – Juno and the Paycock

1984    Osborne Players – The Poker Session

1985    Lifford Players – The Wood of the Whispering

1986    Butt Drama Circle – Translations

1987    Bangor Drama Club – Philadelphia, Here I Come

1988    Bangor Drama Club – Observe the Sons of Ulster Marching Towards The Somme

1989    Omagh Players – Happy as Larry

1990    Cloonclare Players – The Field

1991    Trident Players – That Woman at Rathgard

1992    Bangor Drama Club – The Gentle Island

1993    Lifford Players – The Passing Day

1994    Donegal Drama Circle – Carthaginians

1995    Lifford Players – The Gentle Island

1996    Puddle Alley Theatre Group – The Last Apache Reunion

1997    Ballymoney L. & D. Soc. – Dancing at Lughnasa

1998    Lifford Players – The Barracks

1999    Lifford Players – Drama at Innish

2000    Butt Drama Circle – By The Bog of Cats

2001    Silken Thomas Players – Borstal Boy

2002    Butt Drama Circle – Dancing at Lughnasa

2003    Butt Drama Circle – The Communication Cord

2004    Backburners Drama Circle – Thy Will Be Done

2005    Omagh Players – Freedom of the City

2006    Backburners Drama Circle – Craddock’s Well

2007    Bangor Drama Club – The Patrick Pearse Motel

2008    Backburners Drama Circle  - Shoot The Crow

2009    Droichead Nuá Players – The Lonesome West

2010    Lifford Players – Philadelphia Here I Come

2011    K.A.T.S. - Portia Coughlan

2012    Prosperous Dramatic Society - Deadline


Producer’s Cup  (OPEN) – Jack Gallagher Trophy

1981    Gerry McKeown         (Slemish Players)

1982    Fr. Patsy Young (Clooneclare Players)

1983    Lucy Alcorn (Ballymoney L. & D. Soc.)

1984    Fr. P.V. O’Brien (Aisteori Chois Chuan)

1985    Joe Donoghue (Tuam Theatre Guild)

1986    Susan Doherty (Butt Drama Circle)

1987    Patricia Irvine (Bangor Drama Club)

1988    Alan Waugh (Theatre 3)

1989    Ronnie Moran (Omagh Players)

1990    Sean Hollywood (Newpoint Players)

1992    Patricia Irvine (Bangor Drama Club)

1993    Martin Kernan (Bardic Drama Group)

1994    Paul Buckley (Donegal Drama Circle)

1995    Barbara Cooke (Ballymoney L. & D. Soc.)

1996    Alan Waugh (Theatre 3)

1997    Geoffrey Miller (Bangor Drama Club)

1998    Monica Doherty (Butt Drama Circle)

1999    Alana Boyle (Slemish Players)

2000    Michael Ievers (Bangor Drama Club)

2001    Stuart Wray (Ballymoney L. & D. Soc.)

2002    Lucy Alcorn (Ballymoney L. & D. Soc.)

2003    Gillian Ievers (Bangor Drama Club)

2004    Shauna Kyle  (The Poker session)

2005    John McGinley – Lifford Players (Waiting for Godot)

2006    Terry O’Doherty – Lifford Players (Twelve Angry Men)

2007    Michael Ievers - Bangor Drama Club (The Patrick Pearse Motel)

2008    Lorcan Mannion – The Glass Menagerie K.A.T.S

2009    Geoffrey  Miller - Bangor Drama Club (True West)

2010    Anne Kelly - Lifford Players – Philadelphia Here I Come   

2011    Geoffrey Miller - Bangor Drama Club - A View From A Bridge

2012   Lurlene Duggan - Prosperous Dramatic Society - Deadline

 

Best Producer Confined Section Award – Barney Toal Trophy

2000    Frank McGillion – Backburners Drama Circle – Loves of Cass Maguire

2001    Sean Judge – Silken Thomas Players – Borstal boy

2002    Aodh McCay – Puddle Alley Theatre Group – Wife Begins at 40

2003    Eugene McLoughlin – The Wayside Players – The Highest House on The Mountain

2004    Bernie Daly -  Creggan Drama Circle - Eclipsed

2005    Kathleen Byrne – Wayside Players - Cavalcaders

2006    Frank McGillion – The Backburners Drama Circle – Craddock’s Well

2007    Fintan Gallagher -  Backburners Drama Circle  - Beauty Queen of Leenane

2008    Aidan McGillion - Backburners Drama Circle  - Shoot The Crow

2009    Paddy Melia – Droichead Nuá Players – Lonesome West

2010    Tommy Marren – The Crokey Hill Club – Banshee of Crokey Hill

2011    John Maguire - Droichead Nuá Players - Kings of Kilburn High Road

2012    Pluincead O'Fearraigh - Letterkenny Musical & Drama Group - The 39 Steps 

 

Best Lighting – S. & W. Faller Trophy

1981    Kill Players – Yerma

1982   

1983    Slemish Players – The Last Burning

1984    Butt Drama Circle – Johnny Belinda

1985    Paul Parkhill – Clarence Players – Born in The Garden

1986    Paul Doherty – Butt Drama Circle – Translations

1987    Ballymoney L. & D. Soc. – Habeas Corpus

1988    Stephen Shaw – Theatre 3 – Ghosts

1989    Stephen Lorimer & Alan Waugh – Theatre 3 – An Inspector Calls

1990    Denis Reynolds – Bangor Drama Club – The Crucible

1991    John O’Regan – Temple Players – Enrico Quarto (Henry IV)

1992    John Beresford – Theatre 3 – Agnes of God

1993    John Beresford – Theatre 3 – Suddenly Last Summer

1994    Art Kavanagh – Donegal Drama Circle – Carthaginians

1995    Shaun Laverty & Alex McGinley – Butt Drama Circle – Monday After The Miracle

1996    John Beresford – Theatre 3 – Old Times

1997    David Abrahams – Phoenix Players – Kill

1998    John Beresford – Theatre 3 – Eleemosynary

1999    Butt Drama Circle – The Cripple of Inishmaan

2000    Seamus Bonner – Butt Drama Circle – By The Bog of Cats

2001    Ballymoney L. & D. Soc. – The Last of The Red Hot Lovers

2002    Belvoir Players – The Beauty Queen of  Leenane

2003    Philip Bradshaw - Ballymoney L. & D. Soc. – Cat’s Paw

2004    Norman & Jane Adamson – Bangor Drama Group – Love in the Title

2005    John Beresford – Theatre Three – Uncle Vanya

2006    David Abrahamson – Lurig Drama Group – Blood Brothers

2007    Eddie Fitzpatrick - St Dympna’s Drama Society – Portia Coughlan

2008    Mari Lewis  -  Omagh Players Blythe Spirit

2009    Pat Reilly - Knocknacarra Amateur Theatre Society – The Pillowman

2010    Ronan Geoghegan - Breffni Players – By The Bog Of Cats                                              

2011    Keith McDaid, Lifford Players - Our Town

2012    Ann Marie Langan - Letterkenny Musical & Drama Group - The 39 Steps

 

Best Stage Manager – Stage Services North Trophy

1997    Phoenix Players - Kill

1998    Keelin Bann & P. Glass - Omagh Players - The Last Apache Reunion

1999    Robert Power - Carlow Little Theatre Soc. - The Colleen Bawn

2000    David Scanlon - Letterkenny M. & D. Soc. - All the King’s Horses

2001    Tommy Morris - Lifford Players - Our Town

2002    Coolers - Lonesome West

2003    Keith Humphries - Bangor Drama Club - Can’t Pay Won’t Pay

2004    Ursula Mullin - Clanabogan Drama Circle - Midden

2005    Keelin Bann - Omagh Players - Freedom of the City

2006    Newpoint Players - Murder in the Cathedral

2007    Maria Flanagan - Silken Thomas Players - The Normal Heart

2008    Clare Sweeney - Omagh Players - Blithe Spirit

2009    Gayna Beresford - Theatre 3 Newtownabbey - Plaza Suite

2010    Philip Byrne - Bradon Players - Mauritius   

2011    Anne Kelly - Lifford Players - Our Town

2012    Fiona McDaid - Letterkenny Musical & Drama Group - The 39 Steps
 

Best Stage Setting – Jim & Ita Patton Trophy

1981    St. Michael’s Enniskillen – Killing of Sister George

1982    Clooneclare Players – The Loves of Cass Maguire

1983    Omagh Players – The Field

1984    Butt Drama Circle – Johnny Belinda

1985    Tuam Theatre Guild – The Bachelor’s Daughter

1986    Lifford Players – The Playboy of the Western World

1987    Phoenix Players – A View from the Bridge

1988    Theatre 3 – Ghosts

1989    Theatre 3 – An Inspector Calls

1990    Newpoint Players – John, Paul, George, Ringo and Bert

1991    Bart Players – Cavell

1992    Bardic Theatre Group – Wait Until Dark

1993    Donegal Drama Circle – Making History

1994    Omagh Players – Andorra

1995    Omagh Players – The Playboy of the Western World

1996    Lifford Players – Remembrance

1997    Creggan Drama Circle – The Black Stranger

1998    Creggan Drama Circle – Translations

1999    Dundalk Theatre Workshop – Someone Who’ll Watch Over Me

2000    Bangor Drama Club – Present Laughter

2001    Ballymoney L. & D. Soc. – The Last of Red Hot Lovers

2002    Belvoir Players – The Beauty Queen of Leenane

2003    Bangor Drama Club – Can’t Pay Won’t Pay

2004    Bangor Drama Club – Love in the Title

2005    Omagh Players – Freedom of the City

2006    Lifford Players – Twelve Angry Men

2007    Backburners Drama Circle  - Beauty Queen of Leenane

2008    Omagh Players-Blithe Spirit

2009    Backburners Drama Circle – Days of Wine and Roses

2010    Lifford Players – Philadelphia Here I Come

2011    K.A.T.S. - Portia Coughlan

2012    Brendan Dunne - Deadline

 
Best Moment In Theatre – Diarmaid MacDermott Trophy

1982    Kill Players – Yerma

1983    Omagh Players – Sive

1984    Butt Drama Circle – Johnny Belinda

1985    Nevin Harris – Osborne Players – Macbeth

1986    Tommy Burns – Lifford Players – The Playboy of the Western World

1987    Jim Wolstencroft – Bangor Drama Club – Philadelphia, Here I Come

1988    Lifford Players – Aristocrats

1989    Tommy Burns – Lifford Players – King of the Castle

1990    Lifford Players – A Crucial Week in the Life of a Grocer’s Assistant

1991    Theatre 3 – In Camera

1992    Bart Players – Final Climax in Breaking the Silence

1993    Bardic Theatre Group – The Miser

1994    Bangor Drama Club – Shadowlands

1995    Butt Drama Circle – Monday After the Miracle

1996    Carlow Little Theatre Group – Da

1997    Paul Porter – Puddle Alley Theatre Group – Run For Your Wife

1998    Omagh Players - The Last Apache Reunion

1999    Carlow Little Theatre Group – Colleen Bawn

2000    Lifford Players – Final Parting of John and Elizabeth Proctor in The Crucible

2001    Lifford Players – Soda Fountain Scene in Our Town

2002    Puddle Alley Theatre Group – George’s Leap in Wife begins at 40

2003    Butt Drama Circle – The Communication Cord – Ceiling collapses

2004    Creggan Drama Circle – Eclipsed – Laundry basket.

2005    Ballymoney Lit. & Deb. Soc. – Lovers – Hannah with the clove rock.

2006    Newpoint Players – Murder in the Cathedral – the Murder of the Archbishop

2007    Backburners Drama Circle  - Beauty Queen of Leenane the scalding of Mag Folan by Maureen Folan

2008    Knocknacarra Amateur Theatre Society (KATS)  The Glass Menagerie Laura’s kiss

2009    Knocknacarra Amateur Theatre Society - The Pillowman

2010    Lifford Players – Philadelphia Here I Come – Father and son scene at the end of the play

2011    Droichead Nua - Kings Of  The Kilburn High Road - Jap's final scene

2012    Letterkenny Muscial & Drama Group - The 39 Steps


Best Actress Award –  Brian Coulter Trophy

1981    Caroline Stenson as Childe in Killing of Sister George

1982    Teresa Relihan as Cass in TheLloves of Cass Maguire

1983    Laura Beatty as Cassie Doran in My Oul Segocia

1984    Suisan Houston as Belinda in Johnny Belinda

1985    Patricia King as Kate Rainey in The Bachelor’s Daughter

1986    Brigid McLean as Maire in Translations

1987    Jaqui Martin as Corrie Bratter in Barefoot in the Park

1988    Georgie McGaffin as Minca Reed in Present Laughter

1989    Francis Butler as Mrs Hennessy in The Risen People

1990    Pauline McDonald as Alice in John, Paul, George, Ringo and Bert

1991    Kathleen Cumming as Inez in In Camera

1992    Jacky Adair as Sarah in The Gentle Island

1993    Ruth Elliott as Catherine in The Heiress

1994    Jacky Adair as Joy Gresham in Shadowlands

1995    Alison Ford as Shelby in Steel Magnolias

1996    Breege Bradley as Deirdre in Remembrance

1997    Margaret McClelland as Mrs. Levi in The Matchmaker

1998    Kathleen McGowan as Jeanette Duncan in The Hamster Wheel

1999    Shauna Abrahams as Serafina del Rosa in The Rose Tattoo

2000    Anne Nixon as Daisy Connolly in Give Me Your Answer Do

2001    Ruth Elliott as Elaine Navazio in Last of the Red Hot Lovers

2002    Cathy McGowan as Chris in Dancing at Lughnasa

2003    Dawn Murphy as Antonia in Can’t Pay Won’t Pay

2004    Bernie McColgan as Bridie Lavin in Thy Will Be Done

2005    Cathy McGowan as Mairead in The Lieutenant of Inishmore

2006    Bernie McAllister as Mrs Johnstone in Blood Brothers

2007    Pip Wilson as Niamh Kinmore in The Patrick Pearse Motel (Bangor Drama Club)

2008    Miriam Pettit as Laura in The Glass Menagerie – Knocknacarra Amateur Theatre Society (KATS)

2009    Fiona Mort as Muriel Tate in Plaza Suite (Theatre 3 Newtownabbey)

2010    Dorothy Wylie as Character A in Three Tall Women (Theatre 3 Newtownabbey)

2011    Miriam Pettit as Portia in Portia Coughlan - K.A.T.S.

2012    Caroline Forsythe as Cecily - The Importance Of Being Ernest - Holywood Players


Best Supporting Actress – Oliver & Mary McGrory Trophy

1996    Gail Murrow as Linda Christit in Play It Again Sam

1997    Anne Flemming as Iseult Mullarkey in Kill

1998    Ruth Elliott as Mrs Mercy Croft in The Killing of Sister George

1999    Laura Ivers as Helena Charles in Look Back in Anger

2000    Candice Henning as Monica Reed in Present Laughter

2001    Breege Bradley as Mrs Gibbs in Our Town

2002    Dympna Harley as Betty in Wife Begins at 40

2003    Marie Gallagher as Claire Harkin in The Communication Cord

2004    Orla Bann & Sharon Heffernan as Gwendolyn & Cecily in The Odd Couple

2005    Anne Gallagher as Clea in Black Comedy

2006    Deirdre Coulter as the 4th Tempter in Murder in the Cathedral

2007    Pearl Fisher playing the role of Rima West in Dolly West’s Kitchen (Omagh Players)

2008    Caroline Burke as Candy in One Flew Over the Cuckoo’s Nest (Breffni)

2009    Cherrie McIlwaine as Mom in True West (Bangor Drama Club)

2010    Anne Shields as Madge in Philadelphia Here I Come (Lifford Players)

2011    Sara Donnelly as Catherine in A View From The Bridge - Bangor Drama Club

2012    Sandra Ardill as Geraldine in Stella By Starlight - Bart Players

 
Best Actor Award – Brian Coulter Trophy

1981    Donal Molloy as Shawn Keogh in The Playboy of The Western World

1982    Paddy McLoone as “Bull” McCabe in The Field

1983    Dominic Stewart as Blaney in The Last Burning

1984    Nevin Harris as Teddy in The Poker Session

1985    Nevin Harris as Macbeth in Macbeth

1986    Tommy Burns as Old Mahon in The Playboy of the Western World

1987    Aussie Bryson as Hugh in Translations

1988    Bob McIvor as Garry Essendine in Present Laughter

1989    Tommy Burns as Jemmy Maguire in King of the Castle

1990    Roy Alcorn as Gerald in Women in Mind

1991    Gregory Lavery as Bird O’Donnell in The Field

1992    Jeremy Glover as Joe in The Gentle Island

1993    Aussie Bryson as Tom Looney in The Passing Day

1994    Brian Devlin/Brendan Magee as Drumm & Kearns in A Life

1995    Joe Smith as Atahuallpa in The Royal Hunt for the Sun

1996    John Brady as Da in Da

1997    Graham Morrison as George in Of Mice and Men

1998    Aussie Bryson as Sergeant Reegan in The Barracks

1999    Fergus Mullen as Edward in Someone Who’ll Watch Over Me

2000    Geoffrey Millar as Gary Essendine in Present Laughter

2001    Gerry McMullan as Barney Cashman in Last of the Red Hot Lovers

2002    Gerry McMullan as Oscar Madison in The Odd Couple

2003    Kevin Gallagher as Tim Gallagher in The Communiation Cord

2004    Alistair McKillop as Billy Beavis in The Poker session

2005    Trevor King as Michael in Freedom of the City

2006    Lowry Hodgett as Thomas Beckett in Murder in the Cathedral

2007    Gavin Neilly playing Fintan Kinmore in The Patrick Pearse Motel Bangor Drama Club

2008    Sean Hosty as Tom in The Glass Menagerie – Knocknacarra Amateur Theatre Society (KATS)

2009    Gavin Neilly as Lee in True West (Bangor Drama Club)

2010    Patrick McBrearty as Gar Private in Philadelphia Here I Come (Lifford Players)

2011    Gavin Neilly as Eddie in A View From A Bridge - Bangor Drama Club

2012    Robery Massey as Stuart in Dealdine - Prosperous Dramatic Society

 

Best Supporting Actor Award – George Devlin Trophy

1996    Shane McKeown as Aleksey in A Month in the Country

1997    Leo McBride as Dochonna in The Enemy Within

1998    Barney Byrne/Leo McBride as Garda in The Barracks

1999    Joseph O’Neill as Jack Hunter in The Rose Tattoo

2000    Paul Black as David Knight in Give Me Your Answer Do

2001    Danny McLernon as Clocker Lynch in Lovely Leitrim

2002    Sean Byrne as Gerry in Dancing at Lughnasa

2003    Tim Ahern as Joe in Port Authority

2004    Martin Blayney as Teddy in The Poker Session

2005    Harry Montgomery as Prof. Emeritus in Uncle Vanya

2006    Frank McCarron as the 3rd Juror in Twelve Angry Men

2007    Liam Quinliven as Bruce Niles in The Normal Heart (Silken Thomas Players)

2008    Colin Callanan as Jim in The Glass Menagerie – Knocknacarra Amateur Theatre Society (KATS)

2009    James Harris as Michal in The Pillowman (Knocknacarra Amateur Theatre Society)

2010    Kieran Kelly as Ned in Philadelphia Here I Come (Lifford Players)

2011    Sean Greer as Rodolpho in A View From The Bridge  (Bangor Drama Club)

2012    Leo McBride as Warney in Shadowlands  (Lifford Players)